About Me

In writing the "About Me" portion of this blog I thought about the purpose of the blog - namely, preventing the growth of Socialism & stopping the Death Of Democracy in the American Republic & returning her to the "liberty to abundance" stage of our history. One word descriptions of people's philosophies or purposes are quite often inadequate. I feel that I am "liberal" meaning that I am broad minded, independent, generous, hospitable, & magnanimous. Under these terms "liberal" is a perfectly good word that has been corrupted over the years to mean the person is a left-winger or as Mark Levin more accurately wrote in his book "Liberty & Tyranny" a "statist" - someone looking for government or state control of society. I am certainly not that & have dedicated the blog to fighting this. I believe that I find what I am when I consider whether or not I am a "conservative" & specifically when I ask what is it that I am trying to conserve? It is the libertarian principles that America was founded upon & originally followed. That is the Return To Excellence that this blog is named for & is all about.

Sunday, September 30, 2018

Widget & Baseball Quiz

Thanks to all the good sports who participate in the quizzes I present from time to time & a special thanks to those who send me quizzes.
 
The following 2-part quiz is from Graham Ledger's website. 
 
Please let me know how you work the problems. 
I will post all correct answers or alternatively will send the solution privately to anyone who requests it if no one figures it out.
 
Part 1
 
If it takes 5 machines 5 minutes to make 5 widgets, how long would it take 100 machines to make 100 widgets?
 
Part 2
 
A bat & a ball cost $1.10.  The bat costs one dollar more than the ball.  How much does the ball cost?
 

17 comments:

  1. #1 = 5 minute

    #2= $1--------------------------$.10 is too easy.

    ReplyDelete
    Replies
    1. #1 correct

      Please work #2 again – your answer of $1 for the bat & 10 cents for the ball does not balance. One dollar more than 10 cents is $1.10, $1.10 + 10 cents is $1.20. But it is stipulated that the bat & ball cost $1.10 total. You are close.

      Delete
    2. #2 defies my logic, I will guess the ball cost $0.20

      Delete
  2. Okay the baseball part is easy..it cost 5 cents with the bat costing 1.05

    The other one is tough....but I am going to say 5 minutes

    Okay...I think I got those right...can't say how I did the work although the bat and ball was very simple math which I did in my head.

    The widget problem was tougher but again it wasn't such a math issue as a simple deduction issue...each machine takes 5 minutes to make a widget once you figure that out it's easy

    ReplyDelete
    Replies
    1. HowK keeps his near perfect record intact.

      Delete
  3. South Carolina BusinessmanOctober 1, 2018 at 7:33 PM

    ok, too easy, or else I'm missing something.

    Part A: 5 minutes. Each machine makes 1 in 5 minutes. If 5 machines makes 5 in 5 minutes, then 100 machines will produce the 100 in the same 5 minutes

    Part B: The ball costs a nickel. Subtract the additional $1 the bat costs and you are left with $0.10. Divide that by 2 = 5 cents.

    Tell me I'm a simpleton and I missed something.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Part B shaky - the ball costs a nickel. The bat does not cost $1.00

      Delete
    2. South Carolina BusinessmanOctober 2, 2018 at 7:24 PM

      The bat costs a dollar more than the ball. If you subtract the $1, you are left with the 10 cents. Divide that by 2 and you get 5 cents. So the ball is 5 cents and the bat $1.05.

      Delete
  4. Part 1. 5 minutes
    Part 2. 5 cents

    I got the answer in 30 seconds. Is it correct?

    ReplyDelete
  5. I got the same answers as JnK.

    ReplyDelete
  6. A. My guess is assuming the machine does not speed up when in production ( non union !) 1 minute.

    B. The ball is 5 cents and the bat is $1.05

    Don’t ask me to explain it. Midway through the 8th grade I made a deal with my math teacher that if she would pass me, I would not cause her anymore trouble and actually do my homework. She agreed and I avoided summer school. In other words, a win-win!

    ReplyDelete
    Replies
    1. OK for my 2nd attempt I’ll go with 5 minutes

      Delete
  7. Part 1: 5 minutes. You're multiplying the number of machines, which it turn multiplies the number of output widgets. It doesn't alter the time it takes to make the widgets.

    Part 2: $0.05. The bat has to be $1.01 or more if it's going to be a dollar more than the ball, but less than $1.09 if it's going to add up to $1.10. $1.05 for the bat and $0.05 is the only way to make this work.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Bravo. The answers are not only correct but the explanations are well reasoned & precisely stated – the same as last time. Very impressive.

      Delete
  8. Part 1 Answer = 5 minutes

    Part 2 answer = 5 cents

    Took the boys 5 seconds to figure it out - duh! for me!

    ReplyDelete
  9. The writer of the subject quiz provides this answer:

    Part 1: Each machine takes 5 minutes to make its widget. Each of the 100 machines will have finished making its widget in 5 minutes.

    Part 2: The ball costs 5 cents, not 10 cents. One dollar more than 10 cents is $1.10. $1.10 + 10 cents is $1.20. One dollar more than 5 cents is $1.05. The sum of which is $1.10.

    For Part 2, I used the old word problem method:

    Let X = the cost of the ball & Y = the cost of the bat

    X + Y = 1.10

    Y – 1.00 = X

    substitute for X gives Y – 1.00 + Y = 1.10

    2Y = 2.10 or Y = $1.05 & the ball is $0.05 or 5 cents

    ReplyDelete
  10. Here it is:

    Part 1......You have 20 times as many machines which means they can make 20 times as many widgets in 5 minutes. So the answer is 5.minutes.

    Part 2......Let b be the ball, then b+(b+1)=1.10
    2b = 1.10-1
    b =.10/2 = .05 or 5 cents

    ReplyDelete